Tur Kosovë Maqedoni Shqipëri

Ky tur eksploron tri vendet fqinje të Ballkanit: Kosovën, Shqipërinë dhe Ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë dhe monumentet e tyre kryesore. Një tur i shkëlqyer për të kuptuar ngjashmëritë dhe dallimet e këtyre vendeve.

Vendndodhja: Kosove
Zgjatja: 8 dite

Nga € 640
Prenoto
tur ne Prizren Kosove
Dita 1: Aeroporti i Prishtinës – Prizren

Ju mirëpresim në Aeroportin e Prishtinës dhe do ju transferojmë në Prizren një nga qytetet më të bukura të Kosovës, ku kemi për të vizituar Urën e Gurit, Ҫarshinë evjetër, si dhe Xhaminë e Sinan Pashës e ndërtuar në vitin 1615. Gjatë natës, në Prizren.

vizite ne Manastirin e Decanit Kosove

 

Xhamia e Hadumit Gjakove
Dita 2: Prizren - Manastiri i Deçanit - Patriarkana e Pejës – Gjakovë

Prizreni është i njohur për artet dhe veprat artizanale, të cilat bëhen të qarta sapo të keni hyrë në qendër te tij. Rrugët e gurit, gurët e kalldrëmi janë shtruar bukur, siç janë edhe dyqanet, baret dhe restorantet e ndërtuara në një arkitekturë tipike osmane. Prizreni ofron disa monumente të mëdha fetare që përfaqësojnë besime të ndryshme, të shekullin e 14, ku Kisha Ortodokse e "Zojës së Parë" ndoshta është më e rëndësishmja gjë që është pjesë e listës së UNESCO-s e monumenteve të mbrojtura mesjetare të Kosovës që nga viti 2006. Pas kesaj ne vazhdojmë drejt kompleksit të Manastirit të Deçanit, që është pjesë e monumenteve të UNESCO-s në Kosovë. Kompleksi i Manastirit të Deçanit është konsideruar si kisha më e madhe mesjetare në Ballkan dhe ka përmbajtjen më të gjerë dekorative e afresko të ruajtura bukur deri më tani. Do të vazhdojmë për të vizituar Patriarkanen e Pejës e ndërtuar në shekullin e XIII. Ajo është e përbërë nga tri kisha të vogla me afreske të bukura. Kompleksi i kishave për vlerat e tyre arkitekturore dhe kulturore është pjesë e UNESCO-s. Më pas vjen Gjakova, e cila ka një Pazar të Madh që mendohet të jetë më i vjetri në Kosovë, i njohur gjithashtu si Ҫarshia e vjetër e Gjakovës, e mbushur plot me shtëpi të vjetëra dhe dyqane. Aty do vizitojme një shtëpi e stilit turk që është shfrytëzuar si Hamam (Banjo Turke) dhe Xhaminë e Hadumit e shekullit të 16. Gjatë natës, në Gjakovë, pikerisht në Çarshinë e vjetër.

Liqni i Komanit
Dita 3: Gjakovë - Koman Ferry - Krujë – Tiranë

Pas mëngjesit herët, do të vazhdojmë për në Fierzë, ku do të marrimë tragetin në Koman dhe do udhetojme mbi liqenin e Komanit. Një liqen madhështor, dy orë udhëtim, ku bukuria e maleve të larta bie ndjeshëm në ujërat e liqenit artificial, dhe formon një panoramë natyrore, e cila do ju mbushë me ajër. Pas kësaj përvoje spektakolare do të vazhdojme me makinë për në Krujë - ku do të vizitojme qendrën e rezistencës shqiptare kundër turqve dhe monumentin e heroit kombëtar shqiptar, Skenderbeu. Ai i ndali ata drejt kalimit për në Evropën Perëndimore për 25 vjet, duke fituar titullin "Kampion i Krishtit" dhënë nga Papa i kohës. Po ashtu do vizitojmë Muzeun e Skënderbeut, një Muzeu Etnografik shumë i pasur si dhe Pazari i vjetër, ku mund te blini suvenirë të bukur të punuar me dore nga shqiptaret. Më pas udhetojme me makinë në Tiranë kryeqytetin e gjallë te Shqipërisë, ku dhe do te kalojme natën.

udhetim ne Berat Shqiperi
Dita 4: Tiranë - Berat (UNESCO)

Pas mëngjesit do të nisim një tur drejtuar monumenteve më të mëdha dhe do të fillojmë me vizitën ne Muzeun Historik Kombëtar i cili ofron një njohje të madhe për Shqipërinë dhe popullin e saj. Do vazhdojmë për në Berat, një nga qytetet më të vizituara dhe karakteristike të Shqipërisë nën mbrojtjen e UNESCO-s, për veprat unike arkitektonike të saj. Këtu ne do vizitojme Kalanë, Muzen e Onufrit dhe muzeun etnografik. Kalaja e Beratit është me interes të veçantë sepse njerëz ende jetojnë brenda mureve të saj në shtëpitë e tyre tradicionale, sic kanë bër paraardhësit e tyre për shekuj me radhë. Kalaja ka pasur mbi 40 kisha prej të cilave 7 mbeten ende Kisha e Shën Marisë u kthye në Muzeun Onufrit. Onufri ishte një piktor i famshëm shqiptar mjeshtër Icon i shekullit të 16 i cili kishte pikturuar shumë kisha ortodokse në Shqipëri dhe Greqi, duke përdorur një ngjyrë të veçantë të kuqe. Pas vizitave të planifikuara,jeni të lirë për të eksploruar në mënyrë të pavarur qytetin. Naten sigurisht e kalojme në qytetin e Beratit.

Liqeni i Ohrid Macedonia
Dita 5: Berat - Elbasan - Ohër (UNESCO)

Pas mëngjesit nisemi për në qytetin e Ohrit, në Maqedoninë fqinje. Në mënyrë që të shohim peisazhet e mrekullueshme do te udhetojme nëpër fshatra. Do të ndalojmë në Elbasan për një vizitë të shpejtë në kështjellë. Më pas do të vazhdojmë për në Ohër, qytet që është shpallur zonë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s për trashëgiminë e saj kulturore dhe natyrore. Vizitat përfshijnë: Shën Sofia, Plashonik, Kisha Shën Painteleimon, Kishën e Virgjëreshës së Shenjtë të Peribleptos, Galeria Icon, dhe Pazarin e vjetër. Gjatë natës, në Ohër.

udhetim ne Shkup Maqedoni
Dita 6: Ohër - Stobi – Shkup

Pas mëngjesit udhetojme me makinë në Stobi, një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Maqedoni. E shtrirë në një luginë pjellore vetëm disa minuta jashtë autostradës qendrore veri-jug që lidh Maqedoninë me Greqinë, qyteti antik i Stobit ishte një rrugë e rëndësishme tregtare në ditët e saj. Vizitojme se bashku vendet e gërmimit me mbetjet e bukura të tilla si një amfiteatr i shekullit te 2-të, pallatin Theodosia dhe rrënojat e hershme të krishterë me kate të gjera dhe zbukurime mozaiku. Më pas do të nisemi për në Shkup, ku do të marrim një turne udhërrëfyes të vendeve kryesore. Vizitoni pazarin e vjetër turk, Hamamin e Mahmut Pashës, Shtëpia përkujtimore të Nënë Terezës, Ura e Gurit dhe Maqedonia Plaza. Gjatë natës, në Shkup.

vizite ne Manastiri Grecanica
Dita 7: Shkup - Manastiri i Graçanicës - Prishtinë

Pas mengjesit do të nisemi për në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë. Në Graçanicë disa kilometra nga Prishtina, kemi për të vizituar Kishën Ortodokse me arkitekturë bizantine e themeluar nga mbreti serb Stefan Milutin në 1321, e cila është pjesë e monumenteve mesjetare në Kosovë të mbrojtura nga UNESCO. Me tej,Muzeun Etnografik që ndodhet në një shtëpi tipike me arkitekturë otomane, e pajisur bukur me objekte origjinale që dëshmojnë për traditat dhe mënyrën e jetesës së njerëzve në Kosovë. Me interes të veçantë janë xhamitë të ndertuara në kohën osmane në Prishtinë ndoshta më të bukurat, duke filluar nga Xhamia Fatih që daton në 1461 gjatë epokës së artë të Sulltan Mehmeti II. Kupola e saj, tavani i madh, kubetë, e kurorëzojnë brendësinë e saj të pikturuara në mënyrë të shkëlqyer me stil Arabesque. Aty pranë është ndërtesa më e vjetër e Prishtinës, Xhamia e Çarshisë e përfunduar në 1389. Në pasditen e vonë ne do të ecim për të vizituar: Bulevardin Nëna Terezë, Monumentin e Skënderbeut, Sahat Kullen, Ndertesat Qeveritare si dhe monument-simbolin "New Born" te këtij shteti të ri. Gjatë natës, në Prishtinë.

Shtëpia përkujtimore të Nënë Terezës Kosove
Dita 8: Prishtinë – Aeroport

Pas mëngjesit, në rrugën drejt Aeroportit, vetëm pak km jashtë Prishtinës, vizitojme monumentin e Betejës së Kosovës dedikuar për betejën e vitit 1389 në mes të forcave të Aleancës ballkanike kundër një ushtrie osmane të udhëhequr nga sulltan Murati I. Beteja ishte e ashpër dhe të dy udhëheqësit e ushtrive u vranë në betejë. Pastaj do të vazhdojmë edhe më tej për të vizituar Tyrben dhe varrin simbolik të Sulltan Muratit I. Pas ketyre vizitave, shkojme drejt aeroportit.

Çmimet

640 Euro per person për ndarjen e një dhomë dyshe ose shtretër vecmas për minimum 6 pjesëmarrës
750 Euro për person për ndarjen e një dhome dyshe ose shtretër ndamas per minimum 4 pjesëmarrës
1150 Euro për person për ndarjen e një dhome dyshe ose shtretër ndamas per minimum 2 pjesëmarrës
Shtese single = 100 Euro. (Dhoma teke zakonisht do të jetë dhomë për dy persona apo të dyfishtë për përdorim të vetëm.)

Të përfshira:

 • Transferet sipas programit me A / C automjete
 • Të gjitha të transfertat sipas programit
 • Udhëzues(ciceron) / shofer (vetëm për min 6 persona shoferi dhe udhëzues(ciceroni) janë njerëz të veçantë)
 • Akomodimi në hotele të mira me 3 *
 • Udhëzon lokalë në Shqipëri dhe Maqedoni nëse është e nevojshme
 • Mengjesi
 • Taksat
Te perjashtuara:
 • Biletat e fluturimit
 • Drekat dhe darkat
 • Tarifat për Hyrje rreth 30 - 35 euro
 • Bakshishi për Udhëzuesin(ciceronin)
 • Çdo gjë çë nuk është përmendur në "Të përfshira"
Muajt më të mirë:
 • Mars, Prill, Maj, Qershor, Shtator, Tetor, Nëntor

Shënim: Muajt e mësipërm janë për qëllime orientuese, për të ndihmuar njerëzit të rezervojnë në të njëjtet muaj, dhe të paguajnë çmim më të lirë. Megjithatë ne do ti drejtojmë këto turne edhe në muajt e tjera, varesisht prej kërkesave të klientit.

Read reviews for this tour or write your own tour Review

I would like say how happy we were to have Arsim as our driver and guide. He was very attentive to our needs and went beyond what we expect. To anyone I will simply say you can trust totally Arsim.
May Viney
For over half a century, beginning in junior high school, I had been fascinated by the idea of this country which had hidden itself from the rest of the world; to see it would be to taste forbidden fruit. Now that Albania had opened itself up and I had the time, I decided my wife and I had to go. I researched excursions to the Balkans on the internet, in books, and in travel magazines over a period of six months. After narrowing it down to two tour operators, I picked Albania Holidays, and am I ever glad I did. Their sales manager, Denis, provided timely and responsive answers to every question and concern I had. He helped us build a comprehensive and very reasonably priced private tour. The driver and guide, Kledi, was an absolute delight to work with. He spoke perfect idiomatic English, was knowledgeable about every conceivable aspect of life in his native country (as well as the other two we visited), and was a wonderful and careful driver under every condition we met (day, night, good roads, bad roads, rain, shine, you name it). I was particularly interested in hearing about day to day life during the time of the Communist dictatorship, and he was forthcoming and informative about that as well. Seven of the ten days were spent in Albania, which we covered pretty much from north to south, including but not limited to the major World Heritage sites, all of which were fascinating and beautiful. There were no crowds (of course, we were past the height of tourist season); the people, whether in hotels, restaurants, shops, or just on the street, are friendly and as helpful as one could ever wish. Most of the other three days were spent in Macedonia (equally interesting), plus a late afternoon and early evening diversion to southern Kosovo. For anyone interested in beautiful landscapes, terrific archaeological parks, vibrant cities, great food, and friendly people - all of which are available at reasonable prices in countries not yet discovered by hordes of people - these are countries to go to - and under the auspices of Albanian Holidays, you cannot go wrong.
Hank, Jacksonville, FL USA
Thank you for arranging our 10-days tour to Albania, Kosovo and Macedonia. The overall impression of the tour was very positive. Our driver Klaudio was an excellent and safe driver – felt at ease and relaxed with him during the entire trip. The hotels, especially in Albania were comfortable and up-to standards. Also enjoyed the food in your country, especially the fresh seafood offered by many of your restaurants. Albania is very scenic country and there is so much to see from a cultural and geographical point of view. However, the greatest impression from the trip was the friendliness of your people and the overall progress your country has achieved since independence. Best wishes
DD Denmark

Tour Itinerary in Google Map


View Kosovo Macedonia Albania tour-by Kosovo Holidays DMC in a larger map