Tur Kosovë Maqedoni

Eksploroni Kosovën dhe IRJ të Maqedonisë - dy vende me shume histori dhe tradita. Ky tur përfshin zonat e UNESCO-s të dy vendeve, ndërsa jemi te bindur se do ju pëlqeje edhe natyra spektakolare që këto dy vende ofrojnë.

Vendndodhja: Kosove
Zgjatja: 7 dite

Nga € 525
Prenoto
Aeroporti i Prishtines Kosove
Dita 1: Aeroporti i Prishtinës – Pejë

Ne ju mirëpresim në Aeroportin e Prishtinës dhe ju transferojmë në Pejë, fillimisht që të regjistroheni në hotel, dhe pastaj të vizitojme Patriarkanen e Pejës, monument mesjetar i Kosovës dhe i mbrojtur edhe nga UNESCO; Kompleksin e Kishave të cilat kane filluar të ndërtohen në fillim të shekullit të 13 dhe kanë përfunduar rreth fillimit të shekullit 14; seline shpirtërore dhe mauzoleumin e kryepeshkopëve dhe patrikëve serbe. Ajo tregon interes të madh kulturor përmes arkitekturës dhe afreskeve të bukura. Natën do e kalojme në Pejë.

Tur ne Peje Kosove

 

Manastiri i Decanit Kosove
Dita 2: Pejë - Deçan - Gjakovë – Prizren

Pas mëngjesit nisemi për në Prizren. Ndalojme për te vizituar një tjetër monument të bukur fetar. Ai është Manastiri i Deçanit i cili është pjesë e UNESCO-s me afreske të bukura. Kisha katolike ka ngjashmëri të mrekullueshme me një kishë katolike të bërë nga arkitekti i saj françeskan murg, Fra Vita, nga qyteti malazez i Kotorrit e ndikuar shumë nga stilit arkitektonik Venecian. Murgjit jetojnë atje dhe ata prodhojnë djathin dhe verën e tyre. Pas këtyre vizitave, arrijmë në Gjakovë për një shëtitje rreth Çarshise së vjetër (në fakt, më e vjetëra në Kosovë) dhe një vizitë te Xhamia e Hadumit e ndërtuar në fund të shekullit të 16, e cila te tregon lule të bukura dhe motivet Arabesque në hyrje të saj dhe brenda. me tej, Prizreni ofron disa monumente të mëdha fetare që përfaqësojnë besime të ndryshme si Kisha Ortodokse e "Zojës së Parë" e shekullit te 14, ndoshta është më e rëndësishmja, e cila është pjesë e listës së UNESCO-s e monumenteve të mbrojtura mesjetare të Kosovës që nga viti 2006. Monumente të tjera dhe vendet që ne do të vizitojm janë: Ura e Gurit, Xhamia e Sinan Pashës e ndërtuar në vitin 1615, Çarshine e vjetër. Kalojmë natën në Prizren.

tur ne Brezovice Kosove
Dita 3: Prizren - Brezovicë – Shkup

Pas mengjesit nga Prizreni në Shkup, do udhetojme përmes pyjeve të Parkut Kombëtar të Sharrit. Bëjmë një ndalesë në Brezovicë, vendpushimin e bukur të skive për një shëtitje në pyll të bukur. Pastaj do të vazhdojmë në Shkup, ku do të vizitojmë kështjellën, e cila është në pikën më të lartë të Shkupit dhe mbikëqyr lumin Vardar. Ecim nëpër Çarshi, pjesën më të vjetër me plot suvenire, vazhdojme mbi Urën e Gurit të vjetër, vizitojme edhe Xhaminë e Mustafa Pashës, Sheshin dhe pastaj Statuja e Nënë Terezës. Gjatë natës qendrojme në Shkup.

tur ne Stobi Maqedoni
Dita 4: Shkup - Stobi – Ohër

Në mëngjes nisemi për në Stobi, një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Maqedoni. Është qyteti më i madh që ka ruajtur lashtësinë e Maqedonise me rëndësi të shquar kulturore e historike, një vend i vërtetë që përfaqëson jo vetëm Maqedonine, por edhe trashëgimine kulturore botërore. Pas kësaj vizite ne do të vazhdojmë drejt qytetit të Ohrit, një nga qytetet më të rëndësishme në Maqedoni, i cili ndodhet në brigjet e liqenit me të njëjtin emër, në një zonë nën mbrojtjen e UNESCO-s. Vizitat përfshijnë: Kishën Shën Sofia me afreske të bukura, Plashonik, Kishën Shën Painteleimon, Kishën e Virgjëreshës së Shenjtë të Peribleptos dhe Iconen Galeri që konsiderohet më i madhi në Ballkan. Gjatë natës në Ohër.

Tur ne Oher Maqedoni

 

tur ne Vevcan Kosove
Dita 5: Ohër - Manastiri i Kalistas - Vevçan - Tetovë – Prishtinë

Pas mengjesit, do të vizitojmë kompleksin e Manastirit Kalista, ku kishat e vogla dhe Shpella janë të vendosura lart në shkëmbinj. Pikturat në kisha datojnë që nga shekulli i 14 -16. Udhëtimi vazhdon në drejtim të fshatit Vevçan, i ndërtuar mbi një kodër të pjerrët dhe strehuar nga një mal. Arkitektura e saj është tërheqëse me shumë shtëpi të vjetra dhe ndërtesa të të gjitha stileve dhe formave. Burimet e Vevçanit thuhet të ketë një rrjedhje të ujit në mes 400-4000Lt / sec. e cila shpjegon dhe numrin e konsiderueshem te mullinjve të ujit të kësaj zone. Vazhdojme në Tetovë, një nga qytetet më të mëdha në Maqedoni, vendbanim për shumicën etnike shqiptare, për të vizituar një nga monumentet më të rëndësishme të njohur si Xhamia e Pikturuar ose e zbukuruar. Xhamia ishte ndërtuar fillimisht në vitin 1438 dhe më vonë rindërtuar në vitin 1833 nga Abdurrahman Pasha. Shumica nga xhamitë e kohës ishin të Sulltanëve, bejlerët ose pashallarë financonin ndërtimet e tyre, por Xhamia e Pikturuar, megjithatë, u financua nga dy motra nga Tetova. Më shumë se 30.000 vezë janë përdorur për të përgatitur bojë dhe lustër që hyri në dekorimin e përpunuar. Pasi kemi vizituar këtë shembull të hollë të artit islam, vazhdojmë për në Prishtinë, në kryeqytetin e Kosovës për të qëndruar gjatë natës.

Tur ne Grecanice Kosove

 

Vizite ne Ulpiana Kosove
Dita 6: Prishtinë - Gazimestan - Graçanicë - Ulpianë – Prishtinë

Pas mengjesit, udhetojme me makinë jashtë Prishtinës, ku do vizitojme: Monumentin Beteja e Kosovës, dedikuar luftës së 1389 mes të një force të Aleancës Ballkanike të udhëhequr nga princi serb Lazar kundër një ushtrie osmane të udhëhequr nga sulltan Murati I. Beteja ishte e ashpër dhe të dy udhëheqësit e ushtrive u vranë në betejë. Pastaj do të vazhdojmë edhe më tej për të vizituar Tyrben si dhe Varrin e Sulltan Muratit. Në Graçanicë pak kilometra nga Prishtina, kemi për të vizituar një Kishë të shkëlqyer ortodokse, e themeluar nga mbreti serb Stefan Milutin në 1321, një triumf i arkitekturës bizantine dhe një pjesë e monumenteve mesjetare në Kosovë të mbrojtura nga UNESCO. Dhe këtu afër janë mbetjet e lashta të Ulpianës, një qytet romak në provincën e Dardanisë, shtëpi e krye fisit ilir të Dardanise, i njohur gjithashtu si Justiniana Secunda. Këtu janë zbuluar dëshmi për të kaluarën e lashtë të Kosovës. Pas këtyre vizitave do të kthehemi në Prishtinë ku do të ecin nëpër kryeqytet duke eksploruar atraksionet e saj kryesore, duke përfshirë: Sheshi Nënë Tereza, Bibloteka kombetare, Monumenti i Skënderbeut (heroit kombëtar shqiptar), Kulla e Sahatit, ndërtesat e Qeverisë së Kosovës dhe "New Born", monument i cili është duke u bërë simbol i këtij shteti të ri. Me interes të veçantë janë xhamitë të ndertuara në kohën osmane në Prishtinë ndoshta më të bukurat, duke filluar nga Xhamia Fatih që daton në 1461 gjatë epokës së artë të Sulltan Mehmeti II. Kupola e saj, tavani i madh, kubete, e kurorëzojne brendësinë e saj të pikturuar në mënyrë të shkëlqyer me stil Arabesque. Aty pranë është ndërtesa më e vjetër e Prishtinës, Xhamia e Çarshisë e përfunduar në 1389. Dhe në fund të turneut tonë ne do të vizitojmë Muzeun Etnografik që ndodhet në një shtëpi tipike me arkitekturë otomane, e pajisur bukur me objekte origjinale që dëshmojnë për traditat dhe mënyrën e jetesës së njerëzve në Kosovë. Gjatë natës, në Prishtinë.

Hotel in Pristina
Dita 7: Prishtinë – Aeroport

Kohë e lirë për të eksploruar kryeqytetin deri në kohën e nisjes pë në aeroportin e Prishtinës. Fundi i shërbimit tonë.

Çmimet

525 Euro për person për ndarjen e një dhomë dyshe ose shtretër te ndare për minimumi 6 pjesëmarrës
595 Euro për person për ndarjen e një dhome dyshe ose shtretër te ndare per minimumi 4 pjesëmarrës
925 Euro për person për ndarjen e një dhome dyshe ose shtretër te ndare per minimumi 2 pjesëmarrës
Shtese vetem = 100 Euro. (Dhoma teke zakonisht do të jetë dhomë për dy persona apo të dyfishtë për përdorim të vetëm.)

Te perfshira:

 • Transferet sipas programit me A / C automjete
 • Të gjitha të transfertat sipas programit
 • Guide (ciceron) / shofer (vetëm për min 6 persona shoferi dhe udhëzues(ciceroni) janë njerëz të veçantë
 • Udhëzues lokale në Shkup dhe Ohër
 • Akomodimi në hotele të mira me 3 *
 • Mëngjesin
 • Taksat
Te perjashtuara:
 • Biletat e fluturimit
 • Drekat dhe darkat
 • Tarifat për Hyrje ( përafërsisht 20-25 €)
 • Bakshishi për Udhëzuesin(ciceronin)
 • Çdo gjë çë nuk është përmendur në "Të përfshira"
Muajt më të mirë: Mars, Prill, Maj, Qershor, Shtator, Tetor, Nëntor

Shënim: Datat e mësipërme janë për qëllime orientuese, për të ndihmuar njerëzit të rezervojnë në të njëjtat data, dhe të paguajnë çmim më të lirë. Megjithatë ne do t'i organizojme këto turne edhe në datat e tjera, varesisht prej kërkesave të klientit.

Read reviews for this tour or write your own tour Review

Tour Itinerary in Google Map


View Kosovo Macedonia tour-by Kosovo Holidays DMC in a larger map